Autor

Monika Perendyk

Trener, wykładowca, praktyk

Jak zostać analitykiem biznesowym?

3 października 2018 • 20 minut

Jak zostać analitykiem biznesowym? Pytanie to każdy z nas zadał sobie chociaż raz w życiu, jeśli interesował się analizą w projektach, bądź chciał się przekwalifikować.

Kariera analityka biznesowego jest dobrym początkiem, jeśli chce się wejść w świat technologii, szczególnie w przypadku, kiedy jesteśmy na początku kariery tuż po ukończeniu uczelni wyższej.
Według barometru zawodowego prognozującego zmianę zapotrzebowania na pracowników- “analitycy, testerzy” na rok 2018 tylko w 3 województwach mamy stały poziom zapotrzebowania, w pozostałych województwach następuje wzrost, bądź szybki wzrost zapotrzebowania na te zawody. Oznacza to, że zawód ten należy do grupy zawodów deficytowych, czyli takich, dla których w najbliższym roku nie powinno być trudności ze zalezieniem pracy, ponieważ zapotrzebowanie pracodawców będzie w ich przypadku duże.

Najlepsi analitycy biznesowi mają różne wykształcenie oraz rozmaite doświadczenie zawodowe. Aby stać się analitykiem należy zdobywać wiedzę, wykorzystywać ją w praktyce oraz , rozwijać swoje umiejętności .
W artykule przedstawiam pierwsze kroki, które są wskazówką w staniu się analitykiem.

Krok 1: WIEDZA: Zrozum rolę analityka biznesowego w projekcie

Zgodnie z definicją BABOK (przyp. A Guide to the Business Analysis Body of Knowledge):

“Analityk biznesowy to osoba odpowiedzialna za identyfikację potrzeb biznesowych swoich klientów i zainteresowanych stron w celu określenia rozwiązań problemów biznesowych.”

Wychodząc od tej definicji mamy opis roli analityka biznesowego w projekcie. Niestety na przestrzeni lat rozumienie roli analityka biznesowego w projektach IT mocno zostało zniekształcone. Dlatego pojawiły się niejasności czym tak naprawdę analityk biznesowy zajmuje się w projekcie.

Potrzeba lepszego zrozumienia potrzeb biznesu i wspierania zespołu deweloperskiego w zrozumieniu jakie zmiany w systemie należy stworzyć spowodowało powstanie nowych stanowisk: “analityk systemowy”, “architekt biznesu”, “analityk IT” czy “analityk biznesowo-systemowy”. Ten ostatni to określenie inżyniera wymagań, czyli osoby, która podobnie jak analityk biznesowy łączy świat biznesu i świat IT. W przeciwieństwie do analityka biznesowego dobrze rozumie logikę systemów, zna relacyjne bazy danych, dzięki czemu łatwiej mu się porozumieć z programistami.

Analityk biznesowy odpowiada na pytanie CO system powinien robić, inżynier wymagań dodatkowo szuka odpowiedzi na pytania: JAK ta funkcja ma działać oraz W JAKI SPOSÓB system ma być skonstruowany. Oczywiście inżynier wymagań nie powie programiście jakiej funkcji użyć do napisania linijki kodu, lecz będzie skupiał się na dostarczeniu rozwiązania dla Klienta.

Dlatego tak ważne jest, aby w pierwszym kroku zastanowić się, która droga jest Tobie bliższa. Główną rolą analityka biznesowego jest analiza procesów biznesowych w firmie, identyfikacja bieżących oraz potencjalnych problemów oraz działanie jako pomost między klientem a innymi zainteresowanymi stronami.
Odgrywa on centralną rolę w gromadzeniu oraz przekazywaniu informacji o produkcie. Analityk powinien przede wszystkim rozumieć cele biznesowe projektu, po czym zdefiniować wymagania użytkowników, wymagania funkcjonalne oraz pozafunkcjonalne, co pozwoli oszacować oraz zaplanować projekt. To co jest ważne to fakt, iż analityk biznesowy NIE JEST odpowiedzialny za określenie implementacji rozwiązania, czyli tego co zostanie zaprogramowane w systemie, aby korzystać z niego w sposób oczekiwany przez Klienta.
Analityk biznesowy wspiera biznes w osiąganiu celów, które dekomponuje na wymagania biznesowe, funkcjonalne oraz ograniczenia, inżynier wymagań wkracza później, ponieważ skupia się na doprecyzowaniu wymagań systemowych.

Jeśli zatem Twoją mocną stroną nie są systemy, nie czujesz się w tej tematyce jak ryba w wodzie, ale lubisz dreszczyk emocji związany z pozyskiwaniem informacji od Klienta, wspólne wypracowanie co system ma wykonywać, lubisz wspólnie z klientem zastanawiać się nad mocnymi i słabymi stronami produktu to zapewne Twoją drogą jest analiza biznesowa.

Jeśli lubisz dodatkowo wgryzać się w zawiłości systemów, lubisz analizować zależności w bazach danych, sprawia Ci radość sprawdzanie jak nowa funkcjonalność systemowa wpływa na dotychczasowe funkcje, to z dużym prawdopodobieństwem Twoją drogą jest bycie inżynierem wymagań, czyli analitykiem biznesowo-systemowym.

Bez względu na to, którą ścieżkę wybierzesz będziesz ANALITYKIEM w projekcie 🙂 Różnica między analitykiem biznesowym a inżynierem wymagań sprowadza się do poziomu szczegółowości w analizie projektu, bowiem zadania wykonują takie same.

KROK 2: WIEDZA: Zapoznaj się z zadaniami analityka

Analityk biznesowy powienien w pierwszej kolejności rozumieć cele biznesowe projektu, dzięki czemu będzie potrafił zdefiniować wymagania użytkowników, wymagania funkcjonalne oraz pozafunkcjonalne.

Poniżej zaprezentowanych zostało 10 podstawowych zadań analityka biznesowego:

1. Identyfikowanie interesariuszy projektu
2. Pozyskiwanie wymagań
3. Definiowanie wymagań biznesowych
4. Analiza wymagań
5. Dokumentowanie wymagań
6. Dostosowywanie sposobu przekazywania wymagań
7. Walidacja wymagań
8. Wspieranie zespołu w priorytetyzacji wymagań
9. Zarządzanie wymaganiami
10. Planowanie podejścia do wymagań

Krok 3: UMIEJĘTNOŚCI: Sprawdź, jakie masz umiejętności

Zawód analityka wymaga kompetencji technicznych, ale również miękkich. Nie możemy oczekiwać, że będziemy dobrzy tylko na podstawie tego, że nie mamy problemu z nawiązaniem konwersacji. To niestety bardzo często nie wystarcza. Analityk powinien wiedzieć jakie techniki identyfikacji wymagań dobrać w zależności od rodzaju interesariusza.

W jaki sposób zaplanować podejście do analizy wymagań, aby efektywnie wykorzystać zaplanowany przez kierownika projektu czas. Dlatego tak ważne jest zrozumienie, jakie umiejętności powinien posiadać analityk.

Zapoznaj się z nimi i sprawdź, które z nich musisz uzupełnić, bądź rozwinąć.

1. Umiejętność słuchania
2. Umiejętność rozmawiania i zadawania pytań
3. Umiejętność szybkiego podejmowania decyzji
4. Zdolności analityczne
5. Myślenie w kategoriach systemów
6. Umiejętność uczenia się
7. Umiejętności facylitacji
8. Zdolności przywódcze
9. Spostrzegawczość
10. Umiejętności komunikacyjne
11. Zdolności organizacyjne
12. Umiejętność tworzenia modeli
13. Kreatywność
14. Umiejętności interpersonalne

Jeśli jesteś subskrybentem uzupełnij kwestionariusz z predyspozycjami umiejętności, który otrzymałeś na maila po uzupełnieniu i odesłaniu go otrzymasz indywidualną analizę oraz wskazówki, które z umiejętności uzupełnić, bądź rozwijać.

Krok 4: WIEDZA, UMIEJĘTNOŚCI: Rozwijaj swoje kompetencje poprzez konferencje, spotkania biznesowe

Nie wystarczy poznać swoje umiejętności, czy przeczytać BABOK. Chcąc poznać pracę od podszewki staraj się rozwijać i dowiadywać jak z problemami radzą sobie inni analitycy. Taka nauka jest cenna szczególnie od tych, którzy pracują w tym zawodzie co najmniej 5 lat. Obecnie dla analityków organizowanych jest sporo darmowych wydarzeń, z których można skorzystać. Większość organizowanych wydarzeń dostępnych jest na platformie FB.
Jeśli śledzisz nasz kanał na FB to w sekcji: “Wydarzenia” zbieram te wydarzenia, na które warto pójść.

Warto włączyć się również w aktywne działanie społeczności analityków w Polsce. Będąc w stowarzyszeniu nie tylko poznajesz innych analityków, ale przede wszystkim tworzysz społeczność. W Polsce od 2014 roku aktywnie działa pierwsze stowarzyszenie skupiające analityków biznesowych, ale również inżynierów wymagań- Stowarzyszenie Inżynierii Wymagań (www.siw.org.pl).

SIW logo
Stowarzyszenie jako pierwsze w Polsce zorganizowało Konferencję Inżynierii Wymagań i Analizy Biznesowej (www.kiwab.pl), która co roku skupia ponad 100 uczestników na warsztatach i prelekcjach.

Od tego czasu powstały inne konferencje, czy wydarzenia kierowane dla analityków, m.in konferencja beIT organizowana w Gdańsku, czy ReQtest organizowana przez SJSI.

Krok 5: Zdobądź certyfikat, bądź ukończ szkolenie potwierdzające Twoją wiedzę i umiejętności

Jeśli pracujesz już jako analityk Twoje doświadczenie stanowi Twoją przewagę. Jeśli chcesz zostać analitykiem biznesowym dobrze zainwestować w kurs poświadczający Twoją wiedzę, bądź certyfikat.
W przypadku certyfikatów dla analityków biznesowych na porządkującym podstawy mamy:

  • IQBBA 

Certyfikacja wg. IIBA (przyp. IIBA to ogólnoświatowa organizacja skupiająca analityków biznesowych):

  • Certification of Competency in Business Analysis (CCBA)
  • Certified Business Analysis Professional (CBAP).

Powyższe certyfikaty porządkują wiedzę z zakresu analizy biznesowej.

Dla inżynierów wymagań (analityk biznesowo-systemowy) to obecnie jedna ścieżka certyfikacyjna- IREB.

Na początek wystarczy, że po prostu ukończysz kurs, który poświadczy Twoją wiedzę. Na pewno jest to mniejszy wydatek niż certyfikat.

Dobrym rozwiązaniem jest również ukończenie studiów podyplomowych dla analityków biznesowych.

Oferujemy szkolenia z zakresu:

Krok 6: DOŚWIADCZENIE: Znajdź firmę, w której możesz się uczyć i rozwijać

Mając już ukończony kurs, bądź zdobyty certyfikat warto znaleźć firmę, która wspiera rozwój swoich pracowników. Wsparcie nie tylko poprzez szkolenia, ale przede wszystkim poprzez wewnętrzne spotkania dla analityków. W ramach takich spotkań analitycy wymieniają się swoim doświadczeniem, ale również wspólnie np. Przygotowują się do certyfikatów, czy doskonalą swoje umiejętności.

Firmy stosujące takie praktyki: Asseco Poland, Asseco Data Systems, Comarch, Pentacomp, Comarch, Roche.
Jeśli znasz ich więcej koniecznie napisz o nich w komentarzu.

Pierwsze kroki wydają się proste, ale najtrudniej wykonać pierwszy krok, dlatego do dzieła !

 

Ten artykuł otwiera cykl artykułów poświęconych pierwszym krokom w zostaniu analitykiem. Jeśli jesteś ciekawy dalszego ciągu zapisz się do newslettera, bądź napisz, które tematy dla Ciebie będą najbardziej interesujące.

Udostępnij




Aby pogłębić wiedzę po artykule zalecam szkolenie:

Dobre praktyki analizy w projektach IT

Zobacz

Posty, które mogą Ci się spodobać: