W artykule: „Główne trendy analizy biznesowej w 2017 roku” w części: „Tytuł stanowiska zobowiązuje” pisałam o tym, że w 2017 roku możemy spodziewać się usytematyzowania nazewnictwa w zakresie analizy biznesowej i inżynierii wymagań. Nie musieliśmy długo czekać na pierwszy milowy krok w promowaniu tematu inżynierii wymagań na świecie.
18 stycznia 2017 na kartach historii IT zapisze się jako fuzja dwóch największych systemów certyfikacji z zakresu inżynierii wymagań:
IREB ® (International Requirements Engineering Board)
REQB ® (Requirements Engineering Board).
Obie organizacje powstały w Niemczech w 2006 roku. Celem każdej z nich jest budowanie ogólnoświatowej certyfikacji inżynierii wymagań jako standardu w pracy inżyniera wymagań.
Syllabusy, na podstawie których kandydat przygotowuje się do certyfikatu są bardzo podobne, więc tym bardziej nie dziwi fakt, iż po kilku latach postanowiono połączyć siły w imię promowania inżynierii wymagań na świecie.
Różnicą między certyfikatem IREB oraz REQB była głównie popularność danego certyfikatu w Polsce. Dotychczas wybór certyfikatu podyktowany był głównie tym, z jakim klientem docelowo będziemy pracować:
- praca głównie za granicami Polski – bardziej rozpoznawalny i rozpowszechniony był certyfikat IREB,
- praca w Polsce – bardziej rozpoznawalny certyfikat REQB.
Co zmienia fuzja?
- Po pierwsze certyfikaty REQB zostaną zintegrowane z certyfikatami IREB.
- Wszyscy członkowie REQB mogą stać się członkami organizacji IREB oraz zasilić istniejące grupy lokalne IREB.
- Kontynuowany będzie system certyfikacji pod marką IREB w oparciu o IREB CPRE. W praktyce oznacza to, że od 1 października 2017 roku po kursie REQB otrzymasz certyfikat IREB CPRE.
- Wszystkie certyfikaty REQB zachowują swoją ważność, ośrodki szkoleniowe REQB mogą oferować szkolenia IREB.
- Jeśli posiadasz certyfikat REQB możesz bezpłatnie go zarejestrować w systemie certyfikacji IREB, dzięki czemu będziesz mógł kontynuować ścieżkę rozwoju już według certyfikacji IREB. Wystarczy, że zgłosisz taką chęć u dostawcy certyfikatu REQB: info@gasq.org.
(artykuł powstał na podstawie informacji ze strony: https://www.ireb.org/en)