Autor

Monika Perendyk

Trener, wykładowca, praktyk

IREB ® i REQB ® łączą siły- co to zmienia w certyfikacji?

18 stycznia 2017 • 5 minut czytania

W artykule: „Główne trendy analizy biznesowej w 2017 roku” w części: „Tytuł stanowiska zobowiązuje” pisałam o tym, że w 2017 roku możemy spodziewać się usytematyzowania nazewnictwa w zakresie analizy biznesowej i inżynierii wymagań. Nie musieliśmy długo czekać na pierwszy milowy krok w promowaniu tematu inżynierii wymagań na świecie.

18 stycznia 2017 na kartach historii IT zapisze się jako fuzja dwóch największych systemów certyfikacji z zakresu inżynierii wymagań:

IREB ® (International Requirements Engineering Board)

REQB ® (Requirements Engineering Board).

Obie organizacje powstały w Niemczech w 2006 roku. Celem każdej z nich jest budowanie ogólnoświatowej certyfikacji inżynierii wymagań jako standardu w pracy inżyniera wymagań.

Syllabusy, na podstawie których kandydat przygotowuje się do certyfikatu są bardzo podobne, więc tym bardziej nie dziwi fakt, iż po kilku latach postanowiono połączyć siły w imię promowania inżynierii wymagań na świecie.

Różnicą między certyfikatem IREB oraz REQB była głównie popularność danego certyfikatu w Polsce. Dotychczas wybór certyfikatu podyktowany był głównie tym, z jakim klientem docelowo będziemy pracować:

  • praca głównie za granicami Polski – bardziej rozpoznawalny i rozpowszechniony był certyfikat IREB,
  • praca w Polsce – bardziej rozpoznawalny certyfikat REQB.

Co zmienia fuzja?

  1. Po pierwsze certyfikaty REQB zostaną zintegrowane z certyfikatami IREB.
  2. Wszyscy członkowie REQB mogą stać się członkami organizacji IREB oraz zasilić istniejące grupy lokalne IREB.
  3. Kontynuowany będzie system certyfikacji pod marką IREB w oparciu o IREB CPRE. W praktyce oznacza to, że od 1 października 2017 roku po kursie REQB otrzymasz certyfikat IREB CPRE.
  4. Wszystkie certyfikaty REQB zachowują swoją ważność, ośrodki szkoleniowe REQB mogą oferować szkolenia IREB.
  5. Jeśli posiadasz certyfikat REQB możesz bezpłatnie go zarejestrować w systemie certyfikacji IREB, dzięki czemu będziesz mógł kontynuować ścieżkę rozwoju już według certyfikacji IREB. Wystarczy, że zgłosisz taką chęć u dostawcy certyfikatu REQB: info@gasq.org.

(artykuł powstał na podstawie informacji ze strony: https://www.ireb.org/en)

Udostępnij




Aby pogłębić wiedzę po artykule zalecam szkolenie:

Wprowadenie do inżynierii wymagań

Zobacz